Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná
Obec Lovčica-TrubínHľadať
 
 

Archív kultúrných podujatí

Fašiang 2012

Symbol veselosti, zábavy, hodovania a pitia. Také boli fašiangy v minulosti a také sú v redukovanej podobe aj v našej obci. Fašiangové obdobie sa vlastne začína už v čase od Troch Kráľov a trvá do popolcovej stredy. Je v podstate obdobím prechodu od zimy k jari. Po ňom nasleduje čas štyridsaťdňového pôstu, pred ktorým si máme všetkého dopriať. Aj v našej obci, sa tak ako je každý rok zvykom konal fašiangový deň v sobotu 18.2. Fašiangový sprievod ( cca 40 mladých ľudí)od rána chodil po obci a rozdával náladu. Tento rok pribudol k harmonikárom, budzogáňu a gitarám aj saxofonista.V sprievode boli rôzne masky, ale aj krásne krojované dievčatá a chlapci. Kým sprievod chodil po dedine v KD Trubín sa pripravovali zabíjačkové špeciality a poľovníci varili guláš. Pri ochutnávke špecialít hrala ľudová hudba, ku ktorej sa pridal aj fašiangový sprievod a neskôr ju vystriedal p.Gašpir, ktorý hral do skorých ranných hodín. Fašiangy boli a hádam ešte i sú nielen tou zvláštnou časťou roka, keď - ako hovorí tradícia - "by malo byť všetko naopak ", ale je to i čas stretávania sa, spoločenských posedení a akéhosi "vzývania", aby rok, ktorý sa len nedávno začal, bol štedrý a bohatý ako fašiangový čas.

Fotogaléria z Fašiangu


 

Mariášový turnaj

Koniec roka 2011 v klube dôchodcov patril mariášu. Na 30. decembra bol pripravený turnaj v mariáši  o finančné a vecné ceny. V poobedňajších hodinách sa v zasadačke nášho obecného úradu zišlo sedem nadšencov a milovníkov tejto zaujímavej kartovej hry, aby si zmerali svoje schopnosti a priazeň šťasteny. Pri peknej muzike, v priateľskej atmosfére a zaujímavých partiách sme spoločne ukončili tento rok. Každý s účastníkov si okrem ceny odniesol domov i pocit vydarenej akcie a príjemne stráveného voľného času.

Fotogaléria

 

Óda na Mariáš!

Keď ťa trápia kríže, kĺby, keď ťa bolesť kvári, hrbí,
pamätaj, že máš svoj vek a ten žiada správny liek.
Nesiahaj po tabletkách, ani žiadnej droge,
nepomôže úzkosť, strach, či úľava v joge,
zabudni na alkohol a rozlúč sa s fľašou,
ako my aj ty si zvoľ, liečbu mariášom.
Mariáš ťa povzbudí, zabudneš na starosti,
poučný je pre ľudí, poteší i nazlostí,
je balzamom duše, tela, aj pozvánkou od priateľa,
oživí ti všetky zmysly, opäť budeš nezávislý,
mariáš je správny liek, ako zvládnuť každý vek.


 

Mikuláš 2011

V predvečer krásneho sviatku Mikuláša aj v našej obci rozdávali Mikuláši darčeky deťom. Po 117 domoch chodili štyri skupinky Mikulášskych partií a spolu rozdali deťom 170 balíkov. Samozrejme ako býva zvykom deťúrence našli v balíčkoch veľa sladkostí. Veľké poďakovanie patrí sponzorom menovite: p.Kršiakovej A., p.Laukovi R. , TERS systému, p. Benickému, p.Foltánovej E., p. Liptákovej O., p. Husákovi J., p. Kormoczymu, p. Beňadikovi V., Klubu dôchodcov, p. Hricovi J., p. Tatárovej L., p. Hamannovej a anonymnému darcovi, ktorí prispeli na balíčky celkovou sumou 311 €. Tiež patrí poďakovanie mladým ľudom - Mikulášom, čertom, snehulienkam, ktorí uvedené balíčky rozdávali po domoch. Fotogaléria.


 

Uvítanie detí november 2011

V piatok 4. novembra 2011 sa v zasadačke OÚ uskutočnilo druhé tohtoročné uvítanie detí do veľkej rodiny občanov obce. Všetkým prítomným sa na úvod prihovorila M. Balúnová peknou básňou, ktorú zložil pre túto príležitosť p. Kliment a z ktorej je tento úryvok:


"Keď sa Vám narodí bábätko, no tak pripravte sa na vsetko.
Veď už kričí už sa hlási k svetu, pozri mamka Tvoje dieťa je tu.
Dieťatko krásne ako obrázok a koľko má v očkách otázok..."

 

Do pamätnej knihy obce bolo zapísaných 8 detičiek, ktoré sa narodili v tomto roku od februára do júla a to: Tomáš Boldiš, Alexandra Cabániková, Alica Dekýšová, Hana Ďurinová, Lilien Lepšíková,Simona Jonášová, Alžbeta Zúbeková a Miroslav Iuhaneac. Rodičia dostali z rúk p. starostu pamätný list,darček a kvet.Vsetkým deťom prajeme dlhý,krásny a šťastný život.

Fotogaléria -->>


 

Mesiac úcty k starším

Pri príležitosti mesiaca úcty k starším sa dňa 23.novembra konal v KD Trubín kultúrny program. Svojim babkám a dedkom pripravili pekný program deti z materskej a základnej školy. Deti recitovali,tancovali , pripravili si aj dve rozprávky. V jednej čerti odniesli na želanie vnučky babku a dedka do pekla. Druhú rozprávku " O repke " porozprával všetkým starkým nebojácny prváčik.Všetky deti boli úžasné a starký sa im poďakovali aplauzom.K dobrej nálade a pohode prispel aj program dramatickej družiny pod vedením p. Klimenta.Starší občania si odniesli okrem pekných zážitkov aj malý darček v podobe výrobkov z tunajšieho PD. Fotogaléria


 

Deň detí 2011

Dňa 5. 6. 2011 sa konala pre všetky deti z obce oslava k ich krásnemu sviatku - MDD. Podujatie zorganizovalo združenie Reslanka spolu s obecným úradom. Celé podujatie sa nieslo v znamení pirátov. Dlhý rad detí čakal aj na maľovanie na tvár. Deti si tiež mohli zasúťažiť v rôznych disciplínach a za ich splnenie dostali odmenu v podobe dukátov. Dukáty si pri pirátskej lodi premenili na sladké odmeny. Odvážne deťurence sa mohli povoziť na koníkoch alebo si zaskákať na trampolíne. Atrakciou bola nafukovacia šúchala. Vysmädnuté a vyhladnuté deťúrence spolu s rodičmi si mohli pochutnať na dobrom guláši alebo sa schladiť zmrzlinou, prípadne inými nápojmi. Poďakovanie patrí organizátorom, sponzorom a hlavne všetkým za ich účasť. Tešíme sa na ďalší 5. ročník tohto podujatia.

Fotky z dňa detí -->>


 

Deň matiek 2011

Tak ako každý rok druhá májová nedeľa je venovaná našim drahým mamám. Aj v KD Trubín sa konal slávnostný program k tomuto krásnemu sviatku. Kultúrny program pod vedením svojich učiteliek vytvorili deti z našej materskej a základnej školy. Do programu sa zapojili aj členovia dramatickej družiny pod vedením p.Klimenta. Čím sa deti predstavili? Spevom, recitáciou, veselými tancami, úsmevnými scénkami aj srdečnými blahoželaniami. Deti zo základnej školy obdarovali pripravenými kvietkami svoje mamičky. Deti chceli mamičkám vyjadriť svoju vďaku a lásku aj takýmto malým kultúrnym programom.

Fotky z Dňa matiek 2011 -->>


 

Stavanie mája

Dňa 30.4.2011 o 18.30 hod sa uskutočnilo pre obecným úradom stavanie mája. Dvanásť slobodných mládencov prinieslo máj pred obecný úrad. Dievčatá ho ozdobili stužkami a po malom zdržaní, ktoré spôsobilo hľadanie rebríkov sa máj podarilo úspešne postaviť. Fotky z tejto akcie -->>


 

Uvítanie detí do života - apríl 2011

Obecný úrad usporiadal "Slávnostné uvítanie detí do života". Týmto slávnostným dňom pre našich malých spoluobčanov bol 1. apríl 2011 so začiatkom o 17.00 hod. v zasadačke obecného úradu. Zúčastnili sa ho rodičia, ktorých dieťatko sa narodilo v roku 2010. Na slávnostnom obrade sme privítali 4 nových občanov našej obce a to: Nelu Hanusovú, Sofiu Ležovičovú, Nelly Tonhajzerovú, Slávku Gergelyovú slávnostným zápisom do pamätnej knihy a odovzdaním malej pozornosti pre každé bábätko. Zúčastnených privítala p. Danka Beňadiková. Rodičom a deťom tento slávnostný okamih spríjemnili básňou a hudobným doprovodom deti z obce pod vedením Zuzky Sýkoriakovej. Našich najmenších spoluobčanov privítal starosta obce pán Rudolf Námešný slávnostným príhovorom z ktorého mi nedá nevybrať pár milých myšlienok:
"Vždy keď sa narodí človek, zapáli sa na oblohe nová hviezda, tak hovorí staré ľudové porekadlo. To vidíme dnes tu nie však na oblohe, ale v očiach mamičiek a oteckov sa zapaľujú hviezdičky a zapaľujú sa aj v očkách našich maličkých detičiek."

Na záver pán starosta poprial rodičom aby sa výchova ich detí stretávala vždy s úspechom, aby vo svojom rodinnom kruhu žili šťastne, aby mali zo svojich detí vždy len radosť.

Fotky zo slávnostného uvítania deti do života ->>


 

Mariášový turnaj

Dňa 12.3.2011 sa v zasadačke obecného úradu konal 2.ročník Mariášového turnaja o majstra obce. Turnaja sa zúčastnilo 12 zdatných hráčov. Titul majstra za rok 2011 získali dvaja hráči - Jaroslav Kráľ a Ján Lietava s rovnakým počtom bodov. Srdečne blahoželáme a tešíme sa na ďalší ročník. Fotky z tejto akcie.


 
ÚvodÚvodná stránka