Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná
Obec Lovčica-Trubín

Archív kultúrných podujatí

Kultúrne podujatia

Fašiang 2013Vytlačiť
 

Fašiangy každoročne trvajú od Troch kráľov do Popolcovej stredy, ktorá v tomto roku pripadá na 13. februára. Na Slovensku sa od dávnej minulosti spájali s veselosťou, ľudovými zábavami, hrami, karnevalmi a prekáračkami. V ostatných desaťročiach sú však ľudové zvyky na ústupe a preto sme radi že v našej obci tento zvyk ešte stále pretrváva a konal sa v sobotu  9. 2. 2013 ako "Fašiangový deň". Ako každý rok, ani teraz nechýbal tradičný sprievod po obci. 50 členný sprievod mal množstvo masiek, nechýbali dievčatá a mládenci oblečení v tradičných dedinských krojoch. Množstvo dokonalých masiek vyčarilo úsmev na tvárach každého. Neodmysliteľným doplnkom fašiangov je hojnosť dobrého jedla a nápojov. V Kultúrnom dome v Trubíne boli pripravené zabíjačkové špeciality - hurky, klobásy, zabíjačková kapustnica a poľovníci uvarili výborný guláš. Do skorého rána do tanca hrala  skupina Jewel. Fotogaléria


 
 

Výstava ručných prácVytlačiť
 

Dňa 30.11.2013 sa v KD Trubín konala výstava ručných a remeselných prác. Poďakovanie patrí všetkým ktorí prišli ukázať svoje šikovné ruky. Svoje výšivky vystavovala p. Schmidtová, štrikované veci  p. Kozová, výrobky z medu p. Benčová, háčkované veci p. Kráľová, ručné náramky Bianka Ťahúňová, výrobky s prútia p. Alojz Holos, výrobky z dreva p. Jozef Holos, výrobky z novinových letákov p. Rozenbergová a Miška Kúšová, výšivky p. Habdáková, medovníky p. Šárková a Beňová, a oblátkové trubičky p. Vicianová. Janko Vician ukázal výrobu trubičiek  priamo v kultúrnom dome. Poďakovanie patrí aj OZ Help, ktorí sa postarali o občerstvenie pre vystavovateľov. Vystavovatelia a aj návštevníci veria, že podobná akcia sa zopakuje.

Fotogaléria z tejto akcie -->>


 
 

Úcta k staršímVytlačiť
 

Jeseň, ktorej obdobím momentálne prechádzame, je až poeticky krásna. Nádherný čas, kedy sú stromy okolitých lesov odeté do pestrofarebných šiat .Všetko je jasné, priezračné a čisté. Ostré slnečné lúče prerážajú chladné závany vetra a hladia naše tváre. Jeseň je naozaj krásna. V mesiaci október si pripomíname  jednu z najvzácnejších cností, ktorá môže byť zrodená v duši človeka je  ňou úcta k starším. Úcta k tým, ktorí tvrdo pracovali, aby sa nám žilo lepšie. Úcta k tým, ktorí sa každý deň vzdávali radostí, ktoré im život ponúkal, aby urobili šťastnými nás, ich deti. Úcta k naším otcom a k naším mamám. K naším prarodičom. Ku všetkým, ktorí si zodrali svoje ruky, aby naše zostali hladké a nepoškvrnené.

Každý malý chlapec bude raz aj dedko. Dedka všetci v úcte majú, dedko vie vraj všetko, píše sa v jednej básni. Nepochybujme, že niečo podobné platí aj pre ženy. Bolo by nedôstojné, aby sme zabúdali. Všetci raz budeme starí. Ale starší ľudia nie sú menejcenní. Sú krásni. Krásni vďaka svojej múdrosti. Prejavujme im úctu, pretože nám ešte vždy majú čo dať. Človek sa učí celý život. A najlepším učiteľom sú jeho najbližší. Rodina.Naši starší spoluobčania boli pozvaní dňa 27.10.2013 do KD Trubín , kde bol pre nich pripravený kultúrny program a tiež im boli porozdávané balíčky s výrobkami z miestneho PD. Kultúrny program si pre starkých pripravili deti  miestnej z MŠ a ZŠ. Škôlkári potešili starkých programom zameraným na ľudovú nôtu. Predstavili rôzne piesne,básne a krásne ľudové tance. Deti zo Základnej školy mali tiež pripravené rôzne básne, scénky,rozprávky,tance. Starkí odmenili všetky deťúrence veľkým potleskom.

Fotogaléria -->>


 
 

Mikuláš 2013Vytlačiť
 

Aj tento rok chodil v našej obci mikuláš. Fotky z tejto akcie sú vo fotogalerii -->>


 
 

Uvítanie detí - november 2013Vytlačiť
 

Dňa 29.11.2013 sa konalo v zasadačke OU uvítanie detičiek. Do rodiny našej obce sme privítali detičky narodené v prvej polovici roku 2013 a to: Patrika Širáňa, Petra Paulu, Dianu Ligovú, Daniela Jonáša, Dianu Hanusovú, Leu Wagingerovú a Johannu Sklenkovú. Prajeme im dlhý a krásny život. Fotogaléria z tejto akcie -->>


 
 

Memoriál Ľudovíta Širáňa Vytlačiť
 

V piatok 22.3.2013 sa v zasadačke Obecného úradu v Lovčica - Trubín uskutočnil prvý ročník Memoriálu Ľudovíta Širáňa v mariáši, ktorý bol zároveň turnajom o majstra obce na rok 2013. Po úvodnej pietnej spomienke a príhovore syna Ľudvika Širáňa sa rozbehol súboj pätnástich účastníkov o titul a primeranú odmenu. Súťažilo sa na piatich stoloch v troch kolách. Počas prestávok sa mohli hráči občerstviť z ponuky, ktorú im pripravili členovia klubu dôchodcov a príbuzní pána Širáňa. Po viac ako trojhodinovom maratóne si vavrín víťaza zabezpečil a titul majstra obce na tento rok získal Dušan Kliment, vicemajstrom sa stal Jožko Šrámek z Trubína a tretiu priečku obsadil Bolek Foltán. Keďže Jožko Pivarči zaostal len bod za tretím miestom bola udelená aj štvrtá cena, ako cena útechy. Aj keď sa vyskytli občas drobné problémy, turnaj prebehol v korektnej a priateľskej atmosfére. Úprimné poďakovanie patrí sponzorom podujatia: príbuzným pána Širáňa a pánovi starostovi. Tešíme sa na najbližšie stretnutie, ktoré sa uskutoční v Trubíne, ako to navrhli naši Trubínski spoluhráči. Celkovú atmosféru zachytávajú aj snímky, ktoré si môžete pozrieť vo fotogalérii.


 
 

Deň matiek 2013Vytlačiť
 

Deň matiek, ktorý si pripomíname druhú májovú nedeľu, má svoj pôvod už v starovekom Grécku, kde sa matky tešili veľkej úcte. Boli vnímané najmä ako nositeľky a darkyne nového života, ale i ako vychovávateľky detí,

V našej obci při príležitosti tohoto pěkného sviatku sa konala 12.6. v pekne vynovenom kultúrnom dome milá slávnosť. Na úvod vystúpila s opernými a muzikálovými piesňami naša rodáčka z Trubína Darina Benčová. Po nej zaspievala ľudová skupina Vtáčnik z Ostrého Grúňa.

Potom prišli na rad detičky z materskej školy. Nebojácne ukázali čo všetko ich pani učitelky naučili  aby potešili svoje mamičky a babičky a všetkých přítomných divákov.Deti základnej  školy zatancovali,zarecitovali,zahrali rozprávku a na záver mali pripravenú krásnu prezentáciu na plátno so svojimi fotkami  spolu s maminkami, veď deň matiek je špeciálny čas povedať našim mamám ako ich máme radi, čo pre nás znamenajú a vyjadriť im našu vďačnosť za všetko, čo pre nás urobili.

Fotogaléria z Dňa matiek 2013


 
 

Fašiang 2012

Symbol veselosti, zábavy, hodovania a pitia. Také boli fašiangy v minulosti a také sú v redukovanej podobe aj v našej obci. Fašiangové obdobie sa vlastne začína už v čase od Troch Kráľov a trvá do popolcovej stredy. Je v podstate obdobím prechodu od zimy k jari. Po ňom nasleduje čas štyridsaťdňového pôstu, pred ktorým si máme všetkého dopriať. Aj v našej obci, sa tak ako je každý rok zvykom konal fašiangový deň v sobotu 18.2. Fašiangový sprievod ( cca 40 mladých ľudí)od rána chodil po obci a rozdával náladu. Tento rok pribudol k harmonikárom, budzogáňu a gitarám aj saxofonista.V sprievode boli rôzne masky, ale aj krásne krojované dievčatá a chlapci. Kým sprievod chodil po dedine v KD Trubín sa pripravovali zabíjačkové špeciality a poľovníci varili guláš. Pri ochutnávke špecialít hrala ľudová hudba, ku ktorej sa pridal aj fašiangový sprievod a neskôr ju vystriedal p.Gašpir, ktorý hral do skorých ranných hodín. Fašiangy boli a hádam ešte i sú nielen tou zvláštnou časťou roka, keď - ako hovorí tradícia - "by malo byť všetko naopak ", ale je to i čas stretávania sa, spoločenských posedení a akéhosi "vzývania", aby rok, ktorý sa len nedávno začal, bol štedrý a bohatý ako fašiangový čas.

Fotogaléria z Fašiangu


 

Mariášový turnaj

Koniec roka 2011 v klube dôchodcov patril mariášu. Na 30. decembra bol pripravený turnaj v mariáši  o finančné a vecné ceny. V poobedňajších hodinách sa v zasadačke nášho obecného úradu zišlo sedem nadšencov a milovníkov tejto zaujímavej kartovej hry, aby si zmerali svoje schopnosti a priazeň šťasteny. Pri peknej muzike, v priateľskej atmosfére a zaujímavých partiách sme spoločne ukončili tento rok. Každý s účastníkov si okrem ceny odniesol domov i pocit vydarenej akcie a príjemne stráveného voľného času.

Fotogaléria

 

Óda na Mariáš!

Keď ťa trápia kríže, kĺby, keď ťa bolesť kvári, hrbí,
pamätaj, že máš svoj vek a ten žiada správny liek.
Nesiahaj po tabletkách, ani žiadnej droge,
nepomôže úzkosť, strach, či úľava v joge,
zabudni na alkohol a rozlúč sa s fľašou,
ako my aj ty si zvoľ, liečbu mariášom.
Mariáš ťa povzbudí, zabudneš na starosti,
poučný je pre ľudí, poteší i nazlostí,
je balzamom duše, tela, aj pozvánkou od priateľa,
oživí ti všetky zmysly, opäť budeš nezávislý,
mariáš je správny liek, ako zvládnuť každý vek.


 

Mikuláš 2011

V predvečer krásneho sviatku Mikuláša aj v našej obci rozdávali Mikuláši darčeky deťom. Po 117 domoch chodili štyri skupinky Mikulášskych partií a spolu rozdali deťom 170 balíkov. Samozrejme ako býva zvykom deťúrence našli v balíčkoch veľa sladkostí. Veľké poďakovanie patrí sponzorom menovite: p.Kršiakovej A., p.Laukovi R. , TERS systému, p. Benickému, p.Foltánovej E., p. Liptákovej O., p. Husákovi J., p. Kormoczymu, p. Beňadikovi V., Klubu dôchodcov, p. Hricovi J., p. Tatárovej L., p. Hamannovej a anonymnému darcovi, ktorí prispeli na balíčky celkovou sumou 311 €. Tiež patrí poďakovanie mladým ľudom - Mikulášom, čertom, snehulienkam, ktorí uvedené balíčky rozdávali po domoch. Fotogaléria.


 

Uvítanie detí november 2011

V piatok 4. novembra 2011 sa v zasadačke OÚ uskutočnilo druhé tohtoročné uvítanie detí do veľkej rodiny občanov obce. Všetkým prítomným sa na úvod prihovorila M. Balúnová peknou básňou, ktorú zložil pre túto príležitosť p. Kliment a z ktorej je tento úryvok:


"Keď sa Vám narodí bábätko, no tak pripravte sa na vsetko.
Veď už kričí už sa hlási k svetu, pozri mamka Tvoje dieťa je tu.
Dieťatko krásne ako obrázok a koľko má v očkách otázok..."

 

Do pamätnej knihy obce bolo zapísaných 8 detičiek, ktoré sa narodili v tomto roku od februára do júla a to: Tomáš Boldiš, Alexandra Cabániková, Alica Dekýšová, Hana Ďurinová, Lilien Lepšíková,Simona Jonášová, Alžbeta Zúbeková a Miroslav Iuhaneac. Rodičia dostali z rúk p. starostu pamätný list,darček a kvet.Vsetkým deťom prajeme dlhý,krásny a šťastný život.

Fotogaléria -->>


 

Mesiac úcty k starším

Pri príležitosti mesiaca úcty k starším sa dňa 23.novembra konal v KD Trubín kultúrny program. Svojim babkám a dedkom pripravili pekný program deti z materskej a základnej školy. Deti recitovali,tancovali , pripravili si aj dve rozprávky. V jednej čerti odniesli na želanie vnučky babku a dedka do pekla. Druhú rozprávku " O repke " porozprával všetkým starkým nebojácny prváčik.Všetky deti boli úžasné a starký sa im poďakovali aplauzom.K dobrej nálade a pohode prispel aj program dramatickej družiny pod vedením p. Klimenta.Starší občania si odniesli okrem pekných zážitkov aj malý darček v podobe výrobkov z tunajšieho PD. Fotogaléria


 

Deň detí 2011

Dňa 5. 6. 2011 sa konala pre všetky deti z obce oslava k ich krásnemu sviatku - MDD. Podujatie zorganizovalo združenie Reslanka spolu s obecným úradom. Celé podujatie sa nieslo v znamení pirátov. Dlhý rad detí čakal aj na maľovanie na tvár. Deti si tiež mohli zasúťažiť v rôznych disciplínach a za ich splnenie dostali odmenu v podobe dukátov. Dukáty si pri pirátskej lodi premenili na sladké odmeny. Odvážne deťurence sa mohli povoziť na koníkoch alebo si zaskákať na trampolíne. Atrakciou bola nafukovacia šúchala. Vysmädnuté a vyhladnuté deťúrence spolu s rodičmi si mohli pochutnať na dobrom guláši alebo sa schladiť zmrzlinou, prípadne inými nápojmi. Poďakovanie patrí organizátorom, sponzorom a hlavne všetkým za ich účasť. Tešíme sa na ďalší 5. ročník tohto podujatia.

Fotky z dňa detí -->>


 

Deň matiek 2011

Tak ako každý rok druhá májová nedeľa je venovaná našim drahým mamám. Aj v KD Trubín sa konal slávnostný program k tomuto krásnemu sviatku. Kultúrny program pod vedením svojich učiteliek vytvorili deti z našej materskej a základnej školy. Do programu sa zapojili aj členovia dramatickej družiny pod vedením p.Klimenta. Čím sa deti predstavili? Spevom, recitáciou, veselými tancami, úsmevnými scénkami aj srdečnými blahoželaniami. Deti zo základnej školy obdarovali pripravenými kvietkami svoje mamičky. Deti chceli mamičkám vyjadriť svoju vďaku a lásku aj takýmto malým kultúrnym programom.

Fotky z Dňa matiek 2011 -->>


 

Stavanie mája

Dňa 30.4.2011 o 18.30 hod sa uskutočnilo pre obecným úradom stavanie mája. Dvanásť slobodných mládencov prinieslo máj pred obecný úrad. Dievčatá ho ozdobili stužkami a po malom zdržaní, ktoré spôsobilo hľadanie rebríkov sa máj podarilo úspešne postaviť. Fotky z tejto akcie -->>


 

Uvítanie detí do života - apríl 2011

Obecný úrad usporiadal "Slávnostné uvítanie detí do života". Týmto slávnostným dňom pre našich malých spoluobčanov bol 1. apríl 2011 so začiatkom o 17.00 hod. v zasadačke obecného úradu. Zúčastnili sa ho rodičia, ktorých dieťatko sa narodilo v roku 2010. Na slávnostnom obrade sme privítali 4 nových občanov našej obce a to: Nelu Hanusovú, Sofiu Ležovičovú, Nelly Tonhajzerovú, Slávku Gergelyovú slávnostným zápisom do pamätnej knihy a odovzdaním malej pozornosti pre každé bábätko. Zúčastnených privítala p. Danka Beňadiková. Rodičom a deťom tento slávnostný okamih spríjemnili básňou a hudobným doprovodom deti z obce pod vedením Zuzky Sýkoriakovej. Našich najmenších spoluobčanov privítal starosta obce pán Rudolf Námešný slávnostným príhovorom z ktorého mi nedá nevybrať pár milých myšlienok:
"Vždy keď sa narodí človek, zapáli sa na oblohe nová hviezda, tak hovorí staré ľudové porekadlo. To vidíme dnes tu nie však na oblohe, ale v očiach mamičiek a oteckov sa zapaľujú hviezdičky a zapaľujú sa aj v očkách našich maličkých detičiek."

Na záver pán starosta poprial rodičom aby sa výchova ich detí stretávala vždy s úspechom, aby vo svojom rodinnom kruhu žili šťastne, aby mali zo svojich detí vždy len radosť.

Fotky zo slávnostného uvítania deti do života ->>


 

Mariášový turnaj

Dňa 12.3.2011 sa v zasadačke obecného úradu konal 2.ročník Mariášového turnaja o majstra obce. Turnaja sa zúčastnilo 12 zdatných hráčov. Titul majstra za rok 2011 získali dvaja hráči - Jaroslav Kráľ a Ján Lietava s rovnakým počtom bodov. Srdečne blahoželáme a tešíme sa na ďalší ročník. Fotky z tejto akcie.


 


5030949

Úvodná stránka