Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná
Obec Lovčica-TrubínHľadať
 
 

Spolok včelárov

Zamýšľali ste sa už nad tým, ktorý domáci, či skôr domestifikovaný živočích je najužitočnejší? Väčšinou vám zrejme myšlienky lietali okolo tých, ktoré nám dávajú mlieko. Rovnako užitočné ako kravy či kozy a ovce sú však aj včely a med, ktorý od nich získavame. Človek chová včely už veľa stáročí ako úžitkové zvieratá. No napriek tomu sa včely nestali domácimi zvieratami, ako napr. pes. Charakteristickým znakom domácich zvierat je totiž skutočnosť, že im hospodár zabezpečuje obydlie, potravu a podľa potreby ich vie rozmnožovať. Včelár síce zabezpečuje aj pre včely obydlie – úly, čiastočne reguluje rozmnožovanie, ale nezabezpečuje im potravu. Včely zhromažďujú med a peľ ako zásoby na zimné obdobie a človek im tieto zásoby odoberá. Odobraté zásoby nahradzuje stráviteľnejším cukrovým sirupom. Včely musia zbierať svoju potravu – nektár a peľ v kvetoch, pričom plnia základnú úlohu, ktorú majú v prírode, t. j. opeľujú hmyzomilné rastliny. Včelárstvo je v našom poľnohospodárstve uznávaným činiteľom. Význam včelárstva stále rastie lebo pomocou neho dosahujeme vyššie úrody poľnohospodárskych plodín a zvýšenú produktivitu lesného hospodárstva.

 

Spolok včelárov Lovčica-Trubín nie je samostatná organizácia, ktorá by pracovala v našej obci, ale zastrešuje ju Slovenský zväz včelárov v Žiari nad Hronom. Dôverníci boli za našu obec zvolení za Lovčicu p. Beňadik a za Trubín p. Kazarka. Celkove je v našej obci 17 registrovaných včelárov.  Všetci spolu sa starajú o 373 včelstiev - rodín.  Dvaja z týchto členov majú viac ako 50 včelstiev - rodín.  Najstarší z včelárov  p. Bahno Štefan st. a Ivanec Jozef sa venujú včelárstvu neuveriteľných  62 rokov t. j. od roku 1949. Od roku 1950 začali včelári s včelami  kočovať do iných kútov Slovenska. Najskôr včely boli v úľoch a úle sa nakladali na autá až neskôr si včelári vyrobili tzv. kočovné vozy, do ktorých je možné umiestniť až 20-30 rodín. Najčastejšie naši včelári kočujú do Levíc a do Nových Zámkov  kde sú vysadené agáty a repka. Kočovanie trvá cca 1 mesiac. V minulosti sa kočovalo aj cca 2 mesiace keď vozy išli najskôr do Veľkého Kritíša a potom do Hrochote. Najďalej boli kočovné vozy našich včelárov v okr. Lučenec. Hlavná sezóna včelára je v máji a júni .V septembri sa včeli zakŕmia a v zime potrebujú včely kľud. Každý včelár musí aj včely liečiť a to podľa nariadenia veterinára  hlavne proti parazitovi klieštika. U nás v obci získavajú včelári od včiel zmiešaný med, ale hlavná ich činnosť nie je získavanie medu, ale aby včely o ktoré sa starajú  opeľovali rastliny. Za najväčšiu prekážku v súčastnej dobe považujú že nemôžu s kočovnými vozmi chodiť po cestách nakoľko im to nepovoľuje cestný zákon. Na kočovanie by potrebovali špeciálne autá a to je finančne náročné. Za informácie o včelároch v našej obci ďakujem p. starostovi a p. Ivancovi.

 


 
ÚvodÚvodná stránka