Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná
Obec Lovčica-TrubínHľadať
 
 

Zväz holubárov

Zväz holubárov

Základná organizácia chovateľov poštových holubov
 

Základná organizácia chovateľov poštových holubov v Trubíne(neskôr Lovčica-Trubín) vznila v roku 1960.Medzi zakladajúcich členov patrili – Weiss Klaudius, Beňadik Ľudevít, Vincent  Július  ,  Boldiš Marian  , Horváth Ján. V tomto období  sa holuby vozili na preteky vlakom a nasadzovali sa v Martine a vo Zvolene. Neskôr sa k týmto chovateľom pridávali ďalší – Michaleje Ján, Kúdela Ľudevít , Roško Anton, Roško Ľudevít, Kazarka Ľudevít, Matuška František, Ďurča Ján, Demko Jozef, Námešný Štefan, Rádolfy Ľudevít, Michaleje Štefan, Krajči Rudolf, Krajči Ľudevít, Širáň Jozef, Šuška František, Roško Jozef, Rečlo Anton, Bahno Jozef, Bojo Jozef, Beňadik Ján, Gajdošík Miroslav, Osika Jozef, Rozemberg Peter, Mesík Vladimír, Rajčan Stanislav, Pavla Ján st. aj ml., Linder Ján, Koza Ján, Horváth Ľudevít, Dian Jozef, Demková Lucia, Michaleje Janka, Michaleje Miloš,Ďurina Ľudevít, Knopp Karol, Ivanec Michal. Postupne sa členská základňa zmenšovala a my sme priberali chovateľov z okolia našej obce- Abrahám Ján, Vincenc Ján, Olajec Jozef, Michalík Michal, Legíň Peter, Legíň Štefan, Líška Peter, Benc Marian , Vincent  Stanislav, Štanbert Ado, Beňo Peter, Beňo  Marian. Naša členská základňa starne a nových mladých členov  nepribúda. V súčastnosti máme z Lovčice-Trubína 14  registrovaných členov.


Ako som v úvode spomenul prvé holuby sa vozili vlakom. Neskôr to už bolo prepravnými autami a to za pomoci bratov Čechov, ktorí púšťali holuby u nás na Slovensku v sobotu a pri návrate domov do Čiech brali naše holuby zo sebou do Čiech ,kde ich vypúšťali v nedeľu. Bolo to pre obidve strany finančne výhodné. Po roku 1989 sa Češi preorientovali  do  Nemecka. Potom sme si museli prepravu zabezpečovať sami. Naša organizácia bola pri zrode prvej nadstavby na vozenie holubov keď  sme boli organizovaní v Prievidzi . V roku 2003 sme sa rozhodli urobiť si nadstavbu a 120 ks košov , asi ako jediná organizácia na Slovensku. Táto nám slúži dodnes. Dolet holubov sa v začiatkoch konštatoval do hodín k tomu určených. Jedni hodiny boli v Trubíne a druhé v Lovčici.  Neskôr sme mali každý svoje hodiny. Doba ide dopredu a dnes už máme každý  moderné konštatovacie systémy , kde holuby majú čípy a tie snímajú prílety  holubov. Sú cez počítač vyhodnocované a dajú sa na internete zistiť výsledky pretekov. Naši chovatelia získali veľa ocenení v rámci oblastných združení či už v Prievidzi , Banskej Bystrici a teraz vo Zvolene. Holuby p. Boja Jozefa, Beňadika  Jána a Michalíka Michala boli  majstri OZ v posledných rokoch. Holuby Michalejeho  Jána nás reprezentovali na „Olympiáde poštových holubov „vo Francúzku. Bojo Jozef mal holuba na 12. mieste  na svete na olympiáde v Poznani v r.2011. Naša základná organizácia patrí v terajšom oblastnom združení Zvolen k najlepším. Každý rok máme asi 20 pretekov starých holubov a 5 pretekov mladých  holubov. Je to dosť náročný šport aj na čas aj na financie. Predsedom chovateľov v Lovčici- Trubíne som už 20 rokov chcel  by som sa poďakovať obecnému zastupiteľstvu, terajšiemu p.starostovi Námešnému ako aj jeho predchodcom za podporu chovateľom holubov v našej obci. Za všetkých členov chcem povedať veľké ďakujeme.

Autor príspevku: p. Jozef Bojo
dňa 26.3.2012


 


 
ÚvodÚvodná stránka